Oświetlenie kościołów

Oświetlenie obiektów sakralnych - na co zwrócić uwagę?

Świątynie pod względem zastosowanego w nich oświetlenia, stanowią bardzo wymagającą grupę budynków. Podczas wyboru opraw do obiektów sakralnych, konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele różnych czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość kościoła i jego układ, a także zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne.

W przypadku obiektów sakralnych z reguły mamy do czynienia z nieco większymi budynkami. Z tego względu oświetlenie kościołów powinno być dobrze rozplanowane - zarówno pod względem rozmieszczenia opraw, ich liczby, jak i jakości oraz natężenia światła. Z kolei mając na uwadze styl architektoniczny oraz układ świątyni, dużą rolę odgrywa sam wygląd opraw i ich rozmiar. Kluczowe jest także odpowiednie podkreślenie najważniejszych punktów kościoła - prezbiterium, naw, a także znajdujących się we wnętrzu obrazów i rzeźb.

Cechy profesjonalnego oświetlenia w kościele

Planując rozmieszczenie oświetlenia wewnątrz świątyni, należy mieć na uwadze nie tylko wspomniane wcześniej aspekty. Istotne jest także przestrzeganie norm konserwatorskich, które zostały narzucone na konkretny obiekt. Wiele kościołów to także zabytki, dlatego zastosowane w nich oprawy, nie mogą zaburzać harmonii architektonicznej i walorów wizualnych wnętrza . Powinny więc cechować się minimalistycznym wyglądem i możliwie jak najmniej inwazyjnym sposobem montażu - tak jak oferowane przez nas oprawy, które można przytwierdzić zarówno do sufitu, jak i ścian, gzymsów oraz belek stropowych.

Ze względu na duże rozmiary obiektów sakralnych, oprawy zastosowane w świątyniach powinny być także energooszczędne. Korzystanie ze sztucznych źródeł światła, przekłada się na zwiększone wykorzystywanie energii elektrycznej. Zastosowanie energooszczędnych opraw LED, może przełożyć się na odczuwalne obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem obiektów sakralnych. Ponadto nowoczesne lampy oparte na technologii LED, cechują się znacznie dłuższą żywotnością niż tradycyjne świetlówki, dzięki czemu inwestycja w oprawy LED jest po prostu dużo bardziej opłacalna.

Miejsca warte podkreślenia

Każdy obiekt sakralny posiada punkty, na których powinna skupiać się uwaga wiernych. Dlatego to jakie oprawy wybierzemy, powinno być uzależnione w dużej mierze od tego, w jakim dokładnie miejscu mają zostać zamontowane. Jednym z kluczowych punktów kościoła jest prezbiterium, czyli przestrzeń oddzielona od reszty świątyni (np. poprzez zastosowanie podwyższenia lub balustrady), dedykowana kapłanom i służbie liturgicznej. Oświetlenie prezbiterium składa się z opraw podkreślających ołtarz, tabernakulum, a także kapłana odprawiającego mszę. Oprawy oraz natężenie światła w prezbiterium powinny być dobrane w taki sposób, aby nie zaburzać liturgii, a jednocześnie pomagać w jej odbiorze i skupieniu. Poza prezbiterium do najbardziej istotnych obszarów świątyni, zalicza się także nawa główna i nawy boczne, transept oraz absyda.